"Армията" не обича Херо и той нея също

18-03-2023, 16:05

Завръщането на Димитър Димитров в Първа лига бе едно от основните събития в началото на пролетния полусезон. Около Херо винаги е горещо и интересно, а традиционно страстите достигат пикови точки, когато избухливият специалист гостува на стадион "Българска армия". Феновете на ЦСКА-София имат специална закачка с треньора, като винаги го посрещат с негативизъм. И той от своя страна им отвръща със същото. Често сме го виждали с пяна на уста на "Армията". А визитите на Херо в Борисовата градина вече имат близо 30-годишна история! Постижение, непосилно за друг наставник, пише "Тема спорт".

За първи път Димитров гостува на автентичния ЦСКА на 23 октомври 1994 г. А в следващите близо три десетилетия става ясно едно: "Армията" не обича Херо и той нея също. И няма как да е иначе, след като това е стадионът, на който е имал най-малък успех в цялата си кариера. Специалистът е гостувал там рекордните 16 пъти в първенството и не е постигнал нито една победа! Балансът му е катастрофален - 14 поражения и 2 равенства. Освен това няма и друг наставник, идвал в Борисовата градина с толкова различни отбори. В събота Спартак Варна ще е деветият тим, който Димитров извежда на "Армията" във всички турнири.

Още първият двубой сякаш предопределя бъдещите несполуки на специалиста. На споменатия вече 23 октомври неговият Нефтохимик е разбит с 3:0 след две попадения на Петър Михтарски и едно на Мартин Зафиров. През следващия сезон бургазлии стигат до равенство 1:1 след гол в последната минута на Станчо Цонев, с който Херо взима първи точков актив на "Армията". Само обаче за да последва серия от 13 шампионатни поражения в Борисовата градина в следващите 24 години! В нея Димитров гостува на ЦСКА с Нефтохимик, Велбъжд Кюстендил, Локомотив Пловдив, отново Нефтохимик, Черноморец Бургас и Берое. И крайният изход е все един и същ. Отборите му успяват да отбележат едва 3 гола сумарно, а в същото време допускат общо 28 попадения.

Поредицата е стартирана с шампионски успех на червените на 22 февруари 1997 година под ръководството на Георги Василев-Гочето. Тогава ЦСКА е лидер, а Нефтохимик е втори и гостува на "Армията" в първия пролетен кръг в опит да скъси изоставането си от върха. В равностоен и нервен двубой Ивайло Андонов носи победата с 1:0 в началото на втората част, а ЦСКА прави голяма крачка към последния си златен дубъл.

Две от следващите три титли на ЦСКА също преминават през успехи над Херо на "Армията" част от тази серия. На 1 септември 2002 г. 31-кратните шампиони отново печелят с 1:0, но този път Димитър Димитров е начело на Локомотив Пловдив. Голът е дело на Артим Шакири, а сблъсъкът е част от 100-процентовата есен с 13 победи от 13 мача под ръководството на Стойчо Младенов.

Отново Екзекутора на Ливърпул надиграва Херо в Борисовата градина и при последната досега титла на ЦСКА през сезон 2007/08. На 4 май, едва няколко дни след като са си гарантирали първото място, червените се завръщат за първи път у дома срещу Черноморец на Димитър Димитров. И поздравяват феновете с класически успех с 3:0 с хеттрик на Флорентин Петре. В разглежданата поредица се стига до още няколко категорични победи на ЦСКА над Херо - 4:0 над Локо Пд през 2002-ра, отново 3:0 над Черноморец през 2013-а. Най-разгромната е на сметката на ЦСКА-София - 5:0 на 12 юли 2020 г. над Берое.

24-годишната серия, която е по-дълга от треньорските кариери на всеки от останалите наставници в Първа лига, приключва три месеца по-късно - на 17 октомври 2020 г., когато заралии правят 1:1 в дома на ЦСКА-София, като дори повеждат в резултата. Това е и последният мач досега на Херо на този стадион.

В събота специалистът от Бургас ще гостува с шести различен отбор в първенството на "Армията" (има визити за купата и с Литекс, Левски и Лудогорец) в опит да сложи край на над 28-годишно чакане. А дали ще успее, зависи до голяма степен и от младия му колега Саша Илич, който е бил на 16, когато Херо за пръв път е извел отбор на "Армията".