18-08-2024, 13:35
Малко след Великден двама млади за футбола мъже дадоха една от най-чаканите пресконференции в държавата. Изпълнителните директори Стоян Орманджиев и Филип Филипов обявиха, че само те носят цялата отговорност за бъдещето на ЦСКА. Не са собственици, но на тях са делегирани права да действат - за избор на треньори, играчи, политика.
Не са минали и първи три месеца, когато Орманджиев и Филипов трябва да поемат за първи път отговорност. И за съжаление на "червените" тя не е за добри резултати, а за истинското фиаско, в което живее ЦСКА. В 10 официални мача поред отборът е допуснал гол - нещо невиждано в историята на 32-кратните шампиони. Шест от последните седем мача са загуби. Само през този сезон статистиката е три поражения от 4 двубоя. ЦСКА има вкарани голове, колкото последният "Ботев" (Враца) - три!
Похвално е, че изпълнителните шефове искат да въведат европейски модел на поведение към свои служители, фенове и съперници. Но по-важно от това е ЦСКА да изглежда най-малко като претендент за титлата в България. А от позицията си на 11-и в класирането е много по-близо до изпадащите.
Орманджиев и Филипов са длъжни да поемат отговорността първо за избора на треньор - най-важната фигура в един клуб. Томислав Стипич дойде като напълно неизвестен за България човек. Хитро и с усмивка хърватинът бързо започна да омайва аудиторията. ЦСКА спечели всичките си контроли при първия случай без лагер в чужбина от много години. Изигра едно силно полувреме срещу "Лудогорец", но загуби мача. Оттогава обаче Стипич е всичко друго, но не и симпатичен. Брои си дните начело на ЦСКА - вече са 66. Тропва по масата, че догодина ще води отбора в Европа. Самочувствието му е като за световно. Дори най-непоклатимите в бранша Пеп Гуардиола и Карло Анчелоти не биха смели толкова категорично да кажат, че ще водят "Манчестър Сити" и "Реал" през следващото лято. Стипич още по-твърдо обяви, че ще направи ЦСКА шампион..., но никога не бил казал коя година. Ако е подписал доживотен договор, нека го каже. Хърватинът няма профил за името ЦСКА, вече е бил гонен след около месец от "Грасхопърс" - най-известния друг тим в кариерата му. Стипич имаше изключително редкия бонус начело на "червените" да няма напрежение от евротурнири. Но вместо да го използва, води отбора си към бездната.
Треньорът може да продължи да си брои дните в ЦСКА и да планира следващата петилетка. Но всяка негова минута в Борисовата градина вече е вредна. Ясно е, че изпълнителните директори обещаха, че чести смени на треньори повече няма да има. Но когато си сбъркал, по-добре бързо да поправиш решението вместо да дълбаеш в раната, докато положението стане непоправимо.
Стипич произхожда от школата на "Ич", където са известни като едни от най-големите футболни тарикати на планетата. Много пъти в историята си ЦСКА заложи на нея и след това си пати. Дори покойният Миодраг Йешич, единственият от района, триумфирал с титла на "Армията", бързо излетя в облаците и беше натирен. Нежните приказки, усмивката и беседите с феновете часове преди мач вече не могат да помогнат.
Орманджиев и Филипов трябва да отговарят и за селекцията. Защо се бави? Наистина ли ЦСКА вече не е атрактивна дестинация за силни чуждестранни футболисти? Финансови ли са причините? Обещанието, че "другата седмица" идват вече буди смях и недоверие сред "червената" общност. Ако има поне малко тежест във футбола, Стипич трябва да помогне с намирането на играчи от чиято липса сам страда. Все пак произхожда от държавата, спечелили медали на последните два мондиала.
Орманджиев и Филипов винаги са били симпатични на феновете на ЦСКА. Първият е потомствен армеец. Внук на великия треньор Стоян Орманджиев и син на големия съдия и ръководител от "Българска армия" Стефан Орманджиев. От друга страна Фичо е син на един от най-емблематичните и уважавани лекари в историята на футбола ни - д-р Павел Филипов. Като защитник беше стълб на ЦСКА при последния златен дубъл през 1997 г. И Орманджиев, и Филипов поискаха и взеха цялата отговорност на най-успелия клуб. От едната и страна са фанфарите и народната любов, а от другата - деветте кръга на ада.