01-06-2025, 15:00
Легендарният голмайстор на българския футбол Мартин Камбуров говори специално пред БНТ часове преди своя бенефис, който ще се проведе в пловдивския парк "Лаута". Събитието ще събере големи имена от историята на Локомотив (Пловдив), а Камбуров очаква това да бъде празник не само за него, но и за "черно-бялата" общност.
"Доста и дълги години ми беше кариерата, така че много неща са ми минали и през главата, и през краката. На края на кариерата, когато имаш 256 гола, разбира се, положителните чувства са повече. Но човек трябва да си спомни и когато му е било трудно. Имам и от лошите моменти, и от хубавите, разбира се", сподели рекордьорът по голове в българския елит.
Той подчерта значимостта на събитието и символиката, която носи за привържениците на Локомотив:
"Организацията е доста голяма. Локомотивската общност ще види може би цялата история, говоря като имена, които са минали. Изключвам само Аян Садъков, който е велико име не само за Локомотив, а и за българския футбол. Като почнем от Христо Бонев, минем през Ераносян, Христо Колев - бащата, стигнем до нашето поколение - Камбуров, Котев, Тунчев, Жоро Илиев, та до Митко Илиев. Най-хубавото за феновете на Локомотив ще бъде това - да видят всички тези, да кажа, легенди на Локомотив."
Попитан кой от своите 256 гола е най-специален за него, Камбуров даде типичен за голмайстор отговор:
"Играл съм и за Локо София, и за Берое, сигурно всеки фен си има някой любим гол, но аз не мога да си ги деля. От първия до 256-ия са ми еднакво ценни и красиви."
Камбуров коментира и актуалното решение на БФС да задължи клубовете от Първа лига да използват минимум четирима българи в стартовите си състави:
"За мен е хубаво това правило. Ще кажа и някои негативи - ако трябва изкуствено да се бутат футболисти, и те не са готови за първия отбор, това ще бъде грешно. Ако не си готов да пускаш до 18 години задължително в професионалния футбол, за мен не е правилно. Но тук - четирима българи да почнат мача - е абсолютно правилно."