18-11-2024, 09:51
На 1 ноември ЦСКА обяви най-силния си трансфер в последните години. И той не беше на терена, а в офисите на клуба. Завръщането на Методи Томанов при червените бе дълго чакано и абсолютно логично след катастрофалната трансферна политика на клуба през последните години. В лицето на 65-годишния топспециалист армейците имат най-добрия в този бизнес в България и това не са просто думи, а факти. Томанов е човекът, изградил организацията в Лудогорец и направил разградчани това, което са днес, благодарение на орловото си око за качествени футболисти. Нещо повече - наред с безспорната си експертност, той се ползва с безупречна репутация при абсолютно всички президенти и собственици, с които е работил. Ще го потвърдят Васил Божков, Александър Томов, Димитър Борисов, братя Домусчиеви, Цветомир Найденов... Говорим за някои от най-богатите българи. И никой от тях не си е позволил да каже нито дума срещу Томанов в публичното пространство, не е направил дори намек. А подобно нещо се случва рядко, изключително рядко. Томанов е класически представител на старата школа - безкрайно честен, праволинеен, неотстъпващ от принципите си и на йота. Човек, който не обича игричките, процентаджийството и дребните далаверки, заради което е недолюбван от мениджърското съсловие у нас. При него няма как да пробуташ менте. Няма как да вземе футболист, ако не е убеден докрай в качествата му. Но има нещо много важно - той иска нещата да се случват по правилния начин. Ако това не стане, си взима шапката и си заминава. Както направи преди две години в ЦСКА 1948. Така че в Борисовата градина да му мислят как смятат да я карат. Трябва да се действа бързо и всеки да си знае мястото, както и правомощията.
Неговата работа блесна в най-пълна степен в Лудогорец, където получи пълната власт от братя Домусчиеви, а резултатите от седемте му години в клуба говорят сами за себе си. Две влизания в групите на Шампионската лига, осминафинал в Лига Европа плюс още три участия в групи на втория по сила евротурнир с две излизания в елиминационната фаза. И селектирани от него футболисти, които бяха продадени за много солидни суми.
Началото на Томанов в Лудогорец е с два трансфера, които първоначално са предвидени за ЦСКА. През пролетта на сезон 2010/2011 той все още движи селекционните процеси на "Българска армия" и урежда трансферите на двама анонимни бразилски футболисти. Те играят за втородивизионния Брагантино, като единият ще се превърне в най-добрия чуждестранен плеймейкър у нас. Той се казва Марсело Нашименто да Коста, но всички го наричат Марселиньо и остава в България цели 9 сезона. През месец май 2011 година обаче Томанов получава обаждане от Кирил Домусчиев да започне работа по селекцията на новака в А група Лудогорец и специалистът приема. А след като в ЦСКА са отказали предложенията от Бразилия, Марселиньо и Жуниньо Кишада отиват в Разград. С тях започват големите трансферни удари за зелените. По-голямата част от доведените играчи пристигат за минимални суми. В началото и за доста скромни възнаграждения. Логично след първото влизане в групите на Шампионската лига и самите набелязани вече гледат на Лудогорец по друг начин. На целия този фон няма никакво съмнение, че Методи Томанов трябва да има абсолютна власт за трансферите на ЦСКА. Защото треньорите може да идват и да си отиват през няколко месеца, но отклонение от концепцията на визионера Томанов не трябва да има! И "старите лаври" са всъщност устойчиви във времето знания, резултати налице, опит, усет, силни международни контакти. Ниво във футбола, от което Александър Томаш все още е много далеч и той само може да се учи от Томанов - доайенът, който е сред хората, знаещи най-добре какво трябва да представлява най-титулуваният български тим на зеления терен. Представяме ви 12 трансфера на Томанов в Разград, които сами говорят за качествата му.
Марселиньо - запазената марка на ранния Лудогорец
Бразилецът записва 234 мача за Лудогорец и отбелязва 75 гола. Дирижира играта на отбора в най-звездните вечери, за които в Разград продължават да бленуват. В първите няколко сезона играе за заплата от порядъка на 7-8000 долара месечно. Взет е за смешните 100 000 долара. Тръгва си през 2020 година с 9 титли на България и двубои срещу Реал Мадрид, Ливърпул, Арсенал и Пари Сен Жермен в Шампионската лига. На няколко пъти клубът получава оферти за него, най-примамливите са от страни в Персийския залив. Решението обаче е той да бъде оставен, за да се превърне заслужено в една от легендите на Лудогорец.
Кишада - резервният герой
Доста по-скромният като визитка Кишада е с основна роля за отстраняването на Лацио в 1/16-финалите на Лига Европа през пролетта на 2014 година, след като бележи изравнителното попадение за 3:3 в последната минута на двубоя на стадион "Васил Левски". Макар в голямата част от престоя си в Разград бразилецът да е със статут на резерва, той си тръгва след 7 сезона с добра статистика - 172 мача и 42 гола. Привлечен е срещу символична сума, а впоследствие за него са отказани няколко много добри оферти.
Вандерсон - човекът за големите мачове
През пролетта на 2014 година преди едно от домакинствата на Лудогорец от А група шампионите представят дребничък бразилец. Вандерсон пристига от изпадналия през декември от Първа дивизия Португеза и изкарва трудни първи месеци на адаптация. Но в края на август един страхотен удар от далечно разстояние във вратата на Стяуа ще го вкара в митологията на Лудогорец завинаги. Два сезона по-късно бразилецът отново ще бъде главен герой за второто влизане на орлите в групите на Шампионската лига. Този път след знаменит хеттрик пред повече 50 000 зрители на "Мала Маракана" в Белград в третия предварителен кръг от турнира на богатите.
Козмин Моци - увековечен с трибуна
През лятото на 2013 година, за да увеличи конкуренцията при централните защитници, които през първия шампионски сезон на Лудогорец неизменно са Любомир Гулдан и Александър Барт, в Делиормана акостира Козмин Моци. Година по-късно той ще сложи вратарските ръкавици на Владислав Стоянов в края на продълженията в плейофа от Шампионската лига срещу Стяуа и след две спасени дузпи ще се увековечи завинаги с героизма срещу кръвния румънски враг (б.а. - в родината си Моци играе за Динамо Букурещ). Лудогорец за пръв път е в групите на Шампионската лига, а щастливият Кирил Домусчиев заявява, че ще кръсти трибуна на негово име. Което става факт. И за него подобно на Кишада са отказани няколко много силни оферти.
Жуниор Кайсара - първата голяма продажба
След спечелването на първата шампионска титла с Лудогорец Томанов прави един от най-големите удари за клуба, привличайки срещу 400 000 евро десния бек Жуниор Кайсара. Бразилецът вече се е адаптирал в Европа с два сезона в португалския Жил Висенте и бързо успява да си спечели статут на титуляр. Силните му изяви в Европа не остават незабелязани и през лятото на 2015 разградчани реализират първия си голям трансфер. Кайсара преминава в германския Шалке 04 срещу 6 млн. евро. След това става шампион на Турция с Истанбул Башакшехир, където е ключов играч.
Джонатан Кафу - най-скъпият трансфер
До продажбата на Игор Тиаго това е най-скъпият реализиран трансфер за орлите. Кафу е един от първите футболисти, пристигнали в Разград срещу сериозна трансферна сума. Закупен е през 2015 година от Сао Пауло за 1,1 млн. долара, за да си тръгне от Разград два сезона по-късно за близо 8 млн. евро, платени за правата му от френския Бордо. Интересът към него става огромен след двете феноменални попадения във вратата на Цървена звезда в третия предварителен кръг на Шампионската лига - двубои, отворили широко вратата към групите на турнира за втори път в историята на зелените. Цената му се покачва още повече след отличния двубой на "Парк де Пренс" срещу звездната селекция на ПСЖ, когато асистира за попадението на Вандерсон.
Върджил Мисиджан - купен за 700 000 евро, продаден за 4 милиона
Нидерландецът пристига през 2013 г. от непретенциозния Вилем II. Идва като второто най-обещаващо младо крило от Ниската земя след безспорната звезда тогава Мемфис Депай. Това е и първият случай, в който Лудогорец плаща солидна сума. Но с изявите си и реализирания си трансфер Мисиджан изплаща в пъти цената си. Още в първите мачове се превръща в неизменен титуляр. Страхотна бързина, възможност да бъде ползван на няколко позиции, центриране, завършващ удар, добра игра с глава. Едно от топ попаденията на Томанов. С огромен принос за най-силните евровечери на Лудогорец. Нидерландецът си тръгва от Разград в посока Бундеслигата, където преминава в Нюрнберг за солидните 4 млн. евро.
Хосе Луис Паломино - върнал инвестицията десетократно
Аржентинецът пристига в Разград в навечерието на емблематичните сблъсъци с Цървена звезда преди второто влизане на тима в Шампионската лига. Забелязан е от Томанов в отбора, подвизаващ се във френската Лига 2, Метц. Подписва с Лудогорец като свободен агент, разградчани обаче плащат много солидна комисиона на мениджъра на играча - близо половин милион евро. Инвестицията се отплаща почти веднага. Гаучосът се превръща в основен стълб в защитата на орлите при второто влизане на тима в групите на Шампионската лига и след 27 мача и 2 гола през годината хваща окото на амбициозния Аталанта. Бергамаските плащат 5 млн. евро за Паломино, който изиграва 7 поредни сезона на изключително високо ниво в отбор, който постоянно прогресира.
Клаудиу Кешерю - голмайстор номер 1
Румънският централен нападател подписва договор с Лудогорец след срамното отпадане от Милсами в предварителните кръгове на Шампионската лига през 2015 година. Идва като свободен агент от катарския Ал-Гарафа, като по непотвърдена информация става най-скъпоплатеният футболист в редиците на Лудогорец със заплата от 60 000 евро месечно. Кешерю оправдава високото си възнаграждение с важни голове за второто влизане в групите на ШЛ срещу Цървена звезда и Виктория Пилзен. Тръгва си от Разград след 6 титли, 166 мача и 113 гола като най-резултатния футболист в историята на клуба. Томанов вижда в него истински голаджия и орловото му око и този път не го подвежда. Кешерю се превръща в едно от многото селекционни попадения на бившия защитник на ЦСКА.
Роман Безяк - от анонимник до герой в Лига Европа
Роман Безяк е друго попадение, което акостира в България като пълен анонимник. Забелязан в скромния словенски Целие, той е привлечен в Лудогорец за 150 000 евро. В Словения Безяк е ползван основно като крило, но Томанов вижда в него потенциал за централен нападател. И точно на тази позиция словенецът става един от най-резултатните в Лига Европа през сезон 2013/2014. След отстраняването на Лацио и достигането до осминафиналите на турнира собственикът Кирил Домусичев отсича пред журналисти: "Безяк вече струва 10 млн. евро". Подобна сума не предлага никой. Говори се за оферта от 3,5 млн. евро от Ница и 3 млн. евро от Уест Бромич Албиън. В крайна сметка Лудогорец отказва да го продаде за тези пари и Безяк си тръгва като свободен агент. Преминава в Риека и става шампион, а хърватският тим получава и 3 млн. евро за него от Дармщат, с чийто екип Роман играе в Бундеслигата.
Натанаел - в списъка на Реал Мадрид
В най-силното трансферно лято за Лудогорец, в което са привлечени Кафу и Кешерю, в Разград идва още един бразилец, чието име ще предизвиква интерес за клубовете в Европа. За Натанаел Лудогорец плаща около милион евро. Бразилецът записва много силни игри както на домашната сцена, така и в евротурнирите, като бележи и попадение от свободен удар срещу Пари Сен Жермен в групите на Шампионската лига през 2016-а. Малко след това испанският всекидневник "АС" съобщава, че Натанаел е един от левите бекове, които Реал Мадрид следи за евентуален заместник на Марсело. До сериозен трансфер на Натанаел така и не се стига, въпреки че се говори за предложени и отказани 5 млн. евро от Спортинг Лисабон.
Сисиньо - искан за двойно повече на следващия ден
През лятото на 2015-а Сисиньо оформя голямото трансферно каре на Лудогорец. Привлечен от Сантос за 1,1 млн. евро, като изиграва седем сезона с екипа на разградчани. Любопитен факт е, че в деня след подписването на договора му пристига предложение от Ница на стойност 2,5 млн. евро. Клубът обаче няма как да се лиши от него след няколкото месеца наблюдение, преговори и финализиране на трансфер. Затова и предложението е отклонено, а бразилецът записва 7 успешни сезона в Разград, ще се запомни с десетки силни мачове и най-вече страхотното си представяне при равенството 2:2 срещу ПСЖ във френската столица.